Výpočtové systémy - MSC.Marc/Mentat

Základní ovládání a funkce softwaru

Marc vs. Mentat

Základní rozdělení softwaru je jednoduché. Instalace obsahuje jak konečnoprvkový řešič MSC.Marc, tak pre a post procesor MSC.Mentat. Z předchozí informace vyplívá, že k použití Marca nepotřebujete Mentat, ale samozřejmě je jednodušší vytvořit model v Mentatu, než nějak jinak. Nicméně jistě lze využít i jiné preprocessory pro tvorbu modelu (např. Patran).

Nápověda

Jako první zmiňme, jak lze vyvolat nápovědu. Jednak tlačítkem HELP v pravém dolním rohu a druhak řada tlačítek má vlastní nápovědu, pokud na ně kliknete prostředním myšítkem, nebo oběma krajními myšítky. Nebojte se těchto nápověd využívat!

Hlavní obrazovka MSC.Mentat

Na následujících obrázcích je ukázána základní obrazovka programu a popsány jednotlivé nabídky a jejich funkce. Nejprve levé postranní menu.

Obrázek 1

Obrázek 1: Základní obrazovka MSC.Marc. (Obrázek má větší rozlišení, klidně zoomujte - například pomocí "ctrl" + "+")


Dále popis části spodního menu.

Obrázek 2

Obrázek 2: Základní obrazovka MSC.Marc. (Obrázek má větší rozlišení, klidně zoomujte - například pomocí "ctrl" + "+")


A nakonec zbytek tlačítek spodního menu.

Obrázek 3

Obrázek 3: Základní obrazovka MSC.Marc. (Obrázek má větší rozlišení, klidně zoomujte - například pomocí "ctrl" + "+")


Pracovní adresář a typy souborů

Po prostém spuštění MSC.Mentat (z nabidky start, nebo poklepanim na ikonu) se v defaultním adresáři vytvoří dva soubory mentat.log a mentat.proc a soubor s příponou .mud (obvykle s číslovkou na konci), do kterého se ukládá samotný model. V případě, že otevřete dvojklikem nějaký uložený .mud soubor, zmíněné dva soubory se otevřou v adresáři, ve kterém je .mud soubor uložený. Funkce a co se do zmíněných i nezmíněných souborů ukládá najdete v tabulce níže.

Před spuštěním výpočtu je vytištěn soubor s příponou .dat, ve kterém je uložený celý model. Tento soubor se při spuštění z Mentatu vytvoří s dodatkem ve stylu "_job1.". Použitím příkazu WRITE si lze vytisknout .dat soubor s libovolným jménem. Od tohoto jména se pak odvijí všechny jména souborů, které se vytvoří při výpočtu. Z nich nejvýznamější jsou uvedeny také v tabulce níže. Další soubory jsou popsány v Appendix A v manuálu Program input (soubor volc.pdf). Výpočet občas může být doplněn o uživatelské subroutiny, ty musí být sepsány ve Fotranu v textovém souboru s příponou .f.
Tabulka 1: Soubory, které užívá MSC.Marc/Mentat.
Soubor (resp. přípona souboru) Účel
.mud Soubor, ve kterém jsou uložena data k modelu.
Defaultně při spuštění MSC.Mentat se vytvoří modelX.mud, kde X je číslovka.
marc.log Výpisy z dolního okna, ve kterém se vypisuje co se děje v programu. Dále i činnost při běhu .proc souborů se tam zaznamenává.
Automaticky se vytvoří při spuštění MSC.Mentat. Buď v adresáři, ze kterého se otevřel .mud soubor, nebo v defaultním adresáři.
.proc Skripty, ve kterých jsou zaznamenány příkazy, které má MSC.Mentat provést.
marc.proc Ukládají se sem příkazy, které se zadávají v Mentatu. Při vytváření vlastních .proc souborů, je šikovné si tento soubor otevřít a některé příkazy kopírovat do vlastních .proc souborů.
Automaticky se vytvoří při spuštění MSC.Mentat. Buď v adresáři, ze kterého se otevřel .mud soubor, nebo v defaultním adresáři.
.dat Soubor tohoto typu je soubor, který čte MSC.Marc (řešič) při samotném řešení.
.cnt Soubor do kterého lze zapisovat příkazy pro řešič, nepříklad příkaz STOP pro ukončení výpočtu.
.lck Soubor, který zablokuje práci s .t16 souborem.
.t16 Výstupní soubor při výpočtu.
Lze ho číst ještě při samotném řešení, jen občas je zamknut, když se do něj zapisuje. Pozná se to tím, že je v pracovním adresáři .lck soubor.
.sts Obsahuje základní informace o probíhajícím výpočtu. V jakém kroku je výpočet, kolik iterací na jeden inkrement bylo potřeba apod.
.log Obsahuje informace o probíhajícím výpočtu. Informace o konvergenci řešení, o separaci uzlů při kontaktní anlýze apod.
.out Obsahuje detailní informace o probíhajícím výpočtu. Hodí se v případě, že výpočet padne, protože se v něm často dá najít klíčové slovo error a u toho popis co je špatně.

Spouštění softwaru z příkazové řádky

Příkazový řádek v systému windows spustíte pomocí příkazu cmd.exe například v nabídce start v řádce pro hledání a spouštění.
Tabulka 2: Základní příkazy na spuštění. Všechny možné parametry pro spuštění softwaru najdete na str. 58 až 63 v souboru marc_instal_instruct.pdf (pro linux je to jen na jiné stránce).
Příkaz Poznámka
mentat Spuštení MSC.Mentat
mentat -bg Spuštení MSC.Mentat na pozadí
mentat procedura.proc Spuštení MSC.Mentat s .proc souborem, který se po spuštění ihned provede.
mentat model.mud Spuštení MSC.Mentat tak, že se po spuštění ihned otevře model.mud.
run_marc -job model Spusti analýzu model.dat
run_marc -job model -u subroutina Spusti analýzu model.dat se subroutinou.f
run_marc -job model -prog subroutina Spustí analýzu model.dat se subroutinou.exe (předem přelozená knihovna subroutin).
run_marc -job model -back yes Spustí analýzu model.dat na pozadí.

Výstupní čísla z analýzy

Na konci výpočtu udá MSC.Marc číslo. Toto číslo lze nalézt v .sts, .log, .out souborech a v případě spuštění výpočtu z prostředí Mentatu i v tabulce u nabídky submit. Tyto čísla vždy říkají jak výpočet skončil.
Tabulka 3: Výstupní čísla (Exit numbers) z analýzy. Popis ke všem výstupním číslům najdete v manuálu Program input, volc.pdf, Appendix A.
Číslo Popis
3004 Bezproblémový konec analýzy (= šťastné číslo).
3 Překlad subroutiny selhal.
Soubor .log napoví proč.
2004 Determinant matice tuhosti není kladné číslo.
Běžná chyba ve stylu, zadali jsme špatně materiálová data, zapomněli jsme zadat některá data, model nám lítá ve vzduchu a není staticky určitý.
3002 Analýza nedokonvergovala v daném inkrementu pod zadanou toleranci.
První pokus je zvýšit toleranci v LODCASES → CONVERGENCE TESTING.

Západočeská univerzita v Plzni | Fakulta aplikovaných věd | Katedra mechaniky